En bra, lättläst, kort skrift om hur vi bättre kan möta Aspergers syndrom och autismspektrumtillstånd
Då la jag ut en bloggpost med tips och länkar häromdagen, några bra videor igår och idag rekommenderar jag den här lilla skriften om Aspergers syndrom och autismspektrumtillstånd i skolan av Helene Fägerblad.
En gratis pdf som innehåller väldigt mycket på få sidor om diagnoserna, förhållningssätt och möjliga lösningar och konkreta pedagogiska metoder, tips och mallar.
Jag skulle vilja rekommendera alla att läsa den för att påminnas om att vi alla tänker olika och har olika energinivåer, alldeles oavsett om vi har diagnoser eller inte…. För våra älskade ungars skull, ja, för allas skull!

Tusen tack! Ett verktyg för att mota bort kunskapsmörkret. Borde vara introduktionsbok på lärarutbildningar. Men en känsla av hopplöshet sprider sig dock kring att jag som förälder måste skicka denna text till skolan och lärarna – vilket jag gjort nu.